Threshold Six - 01.02.03/04/16

Friday, 1 Apr 2016 at 6:00pm - Sunday, 3 Apr 2016 at 10:00pm


Display_t6a_logo640

Tickets

No tickets currently available

Threshold Festival returns for it's 6th edition as the longest running Baltic Triangle festival.
Children 14 and under can enter free up till 9pm as long as they are accompanied by an adult.

Box office is located behind Baltic Creative and is on Jordan St. It is open
Friday 1st 16:00 - 00:00
Saturday 2nd 11:00 - 00:00
Sunday 3rd 11:00 - 22:00

Here's the full music line-up:

Friday, April 1

Constellations

Alchemy Stage hosted by Threshold vs Soulfest

• The Lemon Collective ‘ViSet’
• Maryan
• Mersey Wylie
• The Soul Rays
• Galactic Funk Militia
• Baba Soul & The Professors of Funk

Archiphonic Stage hosted by Threshold vs Soulfest

• Sophia Ben Yousef
• Amique
• Spink

Garden Stage

• Bring The Fire Project
• Mixnots (DJs)

Unit 51

The Silver Faztival Stage hosted by Paper Chords
#silenceshouldbebeautiful

• John R Chatterton
• Silent Cities
• Somnium
• LUNA
• Johnny Sands

The Baltic Social

Mercury Stage hosted by Rock Factory

• Broken 3 Ways
• Burn Down Rydell
• Enamel Animal
• Peaness
• Rain May Fall
• Get Her
• The Boston Shakers
• Killaflaw

District

Copper Stage hosted by Antipop

• Shamanarchy
• The BlowBack Horns
• Old Radio
• Schoolboy’s Death Trio
• Jeramiah Ferrari

24 Kitchen Street

Iron Stage hosted by INKbeat*

• Reedale Rise
• Spire Cranes
• Rumours
• MaVe
• Minor Moguls
• Reflecktor
• FAITALA
• The Baltic States

Black Lodge Brewery

Lead Astray Stage hosted by Never Indifferent

• Sustiniere
• The Haze
• Mono Sideboards
• Indigo Sky
• Natalie McCool
• Hot Moth
• Kids On Bridges
• Lilium

Lantern Theatre

Hosted by Cabaret from The Shadows

• Phosphorus Stage
• Me and The Moon
• The Ragamuffins

Gallery Liverpool

The Golden Platform

• Look Twice

Saturday, April 2

Constellations

Archiphonic Stage hosted by Merseyrail SoundStation

• Ellenberg
• Anna Houghton
• Shamona
• Her’s
• A Lovely War
• Dan Wilson

Alchemy Stage with Threshold’s Eclectic Collective

• Hardcore Hornography
• Luma creations presents a musical collaboration feat. Matria Motherland
• Chanel & The Circus
• Science of The Lamps
• Red Eyed Jedi
• Stony Browder Jr.
• The Destroyers

Archiphonic Stage Threshold’s Eclectic Collective

• Creaky Bones
• Kalika
• Lazlo Baby
• Hedge Gods
• The Slytones

Garden Stage hosted by Love Music Promotions

• Voodoo Blood
• greenroom
• Sky Valley Mistress
• Field Studies
• The Franklys
• Laura St. Jude
• The Florescents
• Public Underground
• Native Kings

Unit 51

The Silver Faztival Stage hosted by Soul Inspired Events

• Satin Beige
• SPXKEN
• Rony Trio (solo)
• A.O.B
• DELIAH
• Jalen N’Gonda
• Scarlet Baxter
• Katy Alex

The Silver Faztival Stage hosted by Liverpool Calling/Yeah Buddy

• Emilio Pinchi
• Dominic Dunn
• I am Of The Universe
• Michael Bennett and The Awkward Moments
• SPARES
• Kid Kin
• Detuned Radio
• Juffage
• Lying Bastards

The Baltic Social

Mercury Stage hosted by Liverpool Acoustic

• MonaLisa Twins
• Charlie McKeon
• Fall Girl
• Denis Parkinson
• Ook & The Elephant
• Eleanor Nelly
• Dylan Trenouth
• Lisa Wright
• Elijah James
• Mari Hajem

Mercury Stage hosted by Silicon Dreams

• Vieon
• Halem
• Rodney Cromwell
• Future Perfect
• DEF NEON

District

Copper Stage hosted by Rock Formations

• Roger Hill DJ
• Go Fiasco
• Glossom
• Pocket Apocalypse
• Kusanagi
• Barberos

24 Kitchen Street

Iron Stage hosted by Astral Coast

• Seegulls
• Jimbob James
• The Arkettes
• The Shipbuilders
• L U M E N
• Jo Mary
• The Roscoes
• Elevant
• The Mono LPs
• Indigo Moon
• Scarlet
• Pink Kink
• Bathymetry

Iron Stage hosted by Radio Exotica

• Rebel Soul DJs
• Walrus Said…

Black Lodge Brewery

Lead Astray Stage hosted by Andromeda Lounge with Dogstar

• Futurejack
• Diana Aidar
• Three Minute Hero
• The Green Tea Band
• Charlotte Lee
• Esme Bridie
• Alx Green
• Moxie
• Daniel Saleh
• Thom Morecroft
• Matthew McGurty

Lead Astray Stage hosted by Pitchblack

• Keto
• Michael Seary
• BeLoey
• OVVLS

Lantern Theatre

Phosphorus Stage

• Decomposing in Paris
• Bitch’n’Monk
• Gilmore & Roberts

Gallery Liverpool

The Golden Platform

• SheBeat (host)
• Billy Kelly
• Lucy Mayhew
• Chris Callander
• Sam Cooke

Sunday, April 3

Constellations

Alchemy Stage & Archiphonic Stage hosted by Showrunners & Friends

• Halewood Community Choir
• Tabitha Jade
• Lozinky
• Royzy Rothschild
• Hushtones
• Simon Peter
• Kikosi
• French Girls
• The Skylights
• The Estrelles
• Solar Flame

Alchemy Stage hosted by Threshold’s Eclectic Collective

• 24 Festival Drums
• Operation Lightfoot

Unit 51

The Silver Faztival Stage hosted by Mellowtone

• Beaten Tracks DJs
• Katie and I
• The Mersey Belles
• Chris Woolf
• Grace Hartrey
• Kindest of Thieves

The Silver Faztival Stage hosted by The Rider

• Grace Goodwin
• Geoghegan Jackson
• Cavalier Song
• The Good Host
• Seafoam Green
• Xander & The Peace Pirates

The Baltic Social

Mercury Stage with Liverpool Jazz

• Threshold House Band
• Dead Hedge Trio

Mercury Stage with Threshold’s Eclectic Collective

• Vanessa Murray
• Hillhouse
• Iain Till
• Joe Symes & The Loving Kind
• Ellie Ford
• Kevin Critchley Band
24 Kitchen Street

Iron Stage hosted by Mad Pride

• Colonel Mustard & The Dijon 5
• Kid Blast DJ
• The Lotharios

Black Lodge Brewery

Lead Astray Stage hosted by Homegrown Bananas
presents…’Footsteps’

• Richard Batty
• The Kirk Owls
• Mamatung
• Coast
• Scaredycats
• Alex Hulme
The Lantern Theare

Phosphorus Stage
• Xenia Horne Harptist

Gallery Liverpool

The Golden Platform

• Chris Kelsey
• Charlie Airey
• Simon Woods Hang Sound System
• Derek King